19 lipca 2022
Wybór odpowiedniej formy rehabilitacji to najważniejszy aspekt w kontekście powrotu do zdrowia. Na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze technologie, dzięki czemu uzyskiwane przez pacjentów efekty są jeszcze lepsze i szybsze.
Motek – lider na rynku nowoczesnej rehabilitacji
Firma Motek to lider w zakresie systemów wspomaganych rozszerzoną rzeczywistością. W ofercie można znaleźć wiele zaawansowanych technologicznie urządzeń, przeznaczonych między innymi do rehabilitacji. Głównym celem producenta jest przede wszystkim poprawa wzorca ruchu pacjenta. Dzięki zapewnieniu odpowiednich narzędzi, możliwe jest jego prawidłowe wykonanie, bez ograniczeń oraz oporów. Jednocześnie zaawansowana technologia pozwala na dokładne zbadanie parametrów charakteryzujących ruch (zarówno kinetycznych, jak również kinematycznych). Dzięki temu możliwe jest dopasowanie odpowiedniej terapii, co znacząco poprawi funkcjonowanie pacjenta oraz jego komfort odczuwany w przyszłości. Zachęcamy do zapoznania się z badaniem opublikowanym przez firmę Motek.
Sytuacja pacjentki przez wprowadzeniem rehabilitacji z wykorzystaniem C-Mill
Opisany przypadek dotyczy pacjentki w wieku 37 lat, która doznała udaru mózgu w 2015 roku. W wyniku choroby, prawa część ciała została sparaliżowana. Pacjentka mogła poruszać się tylko na krótkich dystansach, wspierając się kulą, a wychodząc na zewnątrz korzystała z wózka inwalidzkiego. Dodatkowo, początkowo stosowała ortezę zakładaną na staw skokowy, a następnie urządzenie Bioness L300. Pacjentka miała zaburzenia sensoryczne oraz znacznie zmieniony wzorzec chodu. Proces rehabilitacji, z wykorzystaniem bieżni C-Mill, rozpoczął się latem w 2016 roku. Największą motywacją dla pacjentki była możliwość samodzielnego zaprowadzenia swoich dzieci do przedszkola.
Rozpoczęcie procesu rehabilitacji wykorzystując C-Mill
Zajęcia rehabilitacyjne, w których uczestniczyła pacjentka, odbywały się dwa razy w tygodniu, a jedna sesja trwała 120 minut. Terapie oparto na urządzeniu C-Mill, ponieważ wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości ma ogromny wpływ na zaangażowanie oraz postęp leczenia. Dodatkowo możliwość zmiany wielu parametrów chodu, jak i również stawiane przed pacjentką wyzwania, jeszcze bardziej motywowały ją do ciężkiej pracy. Po pierwszej sesji terapeutycznej ustalono, że należy położyć duży nacisk szczególnie na długość kroku a także prędkość. Z początku pacjentka poruszała się z prędkością 0,8 km/h przez około 30-40 minut. Ogromną radość sprawiały jej gry, które stawiały przed nią wszelkiego rodzaju wyzwania, jednocześnie motywując do ciężkiej pracy.
Efekty rehabilitacji z wykorzystaniem C-Mill
Po ponad dwóch latach rehabilitacji, opartej na ćwiczeniach z wykorzystaniem bieżni C-Mill, pacjentka była w stanie poruszać się z prędkością w przedziale 3,8 do 4,2 km/h przez okres nawet 50 minut! Udało się również wydłużyć długość kroku o 40 cm, a także zwiększyć prawie pięciokrotnie pokonywany dystans. Po zakończeniu rehabilitacji, wewnątrz budynku pacjentka mogła poruszać się samodzielnie, a na zewnątrz wspomagała się tylko laską. Jednym z większych osiągnięć było ukończenie 5 kilometrowego marszu charytatywnego. Pacjentka jest zadowolona z efektów rehabilitacji, szczególnie doceniła informację zwrotną otrzymywaną w czasie rzeczywistym. Dodatkowo dodała, że uprząż, która podtrzymywała ją w trakcie sesji terapeutycznych, dodała jej pewności siebie oraz poczucia bezpieczeństwa. Porównując wykresy wykonane przed rozpoczęciem terapii z wykorzystaniem bieżni C-Mill, a po jej zakończeniu, widać znaczną poprawę wzorca ruchu. Pacjentka regularnie może odbierać dzieci ze szkoły, a pokonanie dłuższego dystansu nie jest już dla niej problemem.
Zachęcamy do zapoznania się z całym badaniem, które można znaleźć tutaj.
Zobacz więcej