TMS, czyli nowoczesna terapia leczenia depresji

Opis

Co to jest TMS?

TMS, czyli przezczaszkowa stymulacja magnetyczna to metoda leczenia wykorzystująca pole magnetyczne oraz indukcję elektromagnetyczną. Dzięki krótkim, powtarzającym się impulsom magnetycznym, stymuluje się aktywność neuronów. Ze względu na powtarzalność bodźca, terapie nazywa się również powtarzalną przezczaszkową stymulacją magnetyczną – w skrócie rTMS.

Jest to metoda skuteczna oraz nieinwazyjna, zyskująca coraz większą popularność w przypadku leczenia zaburzeń neurologicznych.

Kiedy stosujemy terapię TMS?

Przezczaszkową stymulację magnetyczną stosuje się przede wszystkim do leczenia depresji. Zaleca się przejście na ten rodzaj terapii w momencie, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi wystarczających efektów. W Stanach Zjednoczonych dozwolone jest wykorzystanie przezczaszkowej stymulacji magnetycznej do leczenia migreny.  Aktualnie trwają badania nad skutecznością terapii TMS w przypadku leczenia szumów usznych. Niektóre źródła podają, że TMS pomaga w leczeniu choroby Parkinsona oraz lękach różnego pochodzenia.

Czy terapia TMS może być stosowana u wszystkich?

Przede wszystkim grupą docelową są osoby cierpiące na depresję. Szczególnie pacjenci, u których terapia farmakologiczna nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Metoda TMS została certyfikowana w 2008 roku przez FDA. Należy pamiętać, że nie każdy pacjent może stosować ten rodzaj terapii. Jednym z przeciwwskazań jest uszkodzenie w obrębie głowy, powstałe w wyniku udaru lub urazu. Także osoby z implantem ślimakowym lub innym, metalowym obiektem nie mogą korzystać z leczenia metodą TMS. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią również nie klasyfikują się do terapii TMS.

Jak wygląda przebieg leczenia?

Sesję z wykorzystaniem aparatu do TMS może przeprowadzić lekarz lub odpowiednio przeszkolony technik. Ze względu na nieinwazyjność leczenia, terapię można przeprowadzić w gabinecie lub przychodni. Po przeprowadzeniu sesji pacjent może od razu wrócić do domu, bez konieczności pozostania na noc.

Należy pamiętać, że terapia opiera się na działaniu pola magnetycznego dlatego niezbędne jest zdjęcie wszelkich przedmiotów wrażliwych na magnes.

Dźwięk impulsów elektrycznych jest dość głośny i nieprzyjemny, dlatego przed rozpoczęciem pacjent powinien założyć zatyczki do uszu. Nie zastosowanie się do tej zasady może doprowadzić do uszkodzenia lub nawet utraty słuchu. Podczas pierwszej wizyty konieczne jest zmierzenie głowy pacjenta. Umożliwi to prawidłowe umieszczenie cewki magnetycznej. Osoba przeprowadzająca sesję musi zmierzyć tzw. próg motoryczny pacjenta. Jest to wartość określająca minimalną, wymaganą moc, która powoduje drżenie kciuka. U każdego pacjenta wartość progu motorycznego jest inna. Dzięki tej danej można ustawić odpowiednie parametry leczenia.

Jaki jest czas trwania sesji oraz całej terapii?

Jedna sesja przezczaszkowej stymulacji magnetycznej trwa z reguły od 30-60 minut. Wszystko jednak zależy od leczonego schorzenia. Dla każdej dolegliwości dopasowany jest inny czas pojedynczej sesji, jak i również ich ilości. Najczęściej terapia trwa pomiędzy 4 a 6 tygodni. Niektórzy pacjenci mogą szybciej reagować na leczenie, a inni będą potrzebować większej ilości sesji.

Jakie są działania niepożądane terapii TMS?

Do najczęstszych skutków ubocznych terapii zaliczamy przede wszystkim ból i zawroty głowy, zmęczenie lub niekontrolowane skurcze.

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami, którzy odpowiedzą na Państwa pytania.