Polisomnografia, czyli badanie parametrów pacjenta podczas snu

Opis

Sen pełni niezwykle ważną funkcję w życiu każdego człowieka. Umożliwia on regenerację organizmu, wpływa na poprawę samopoczucia, a także reguluje pracę mózgu. Oszacowano, że człowiek poświęca aż 1/3 swojego życia na sen, dlatego tak niezwykle ważna jest jego jakość. Według przeprowadzonych badań, od 10 do 30 procent osób cierpi na bezsenność, co ma negatywny wpływ na stan zdrowia.

Czym jest badanie polisomnograficzne?

Badanie polisomnograficzne nie jest powszechnie wykonywanym badaniem, ale jego przeprowadzenie pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości. Umożliwia między innymi:

  • ocenę snu,
  • wykrycie bezdechu oraz jego wpływ na funkcjonowanie organizmu,
  • sprawdzenie czynności serca
  • sprawdzenie poziomu tlenu we krwi.

Kompleksowe badanie polisomnograficzne składa się z czterech innych badań. Każde z nich sprawdza oraz analizuje inne zaburzenia i procesy. Elektromiografia pozwala na ocenę pracy nerwów oraz mięśni, elektrokardiografia umożliwia obserwację aktywności elektrycznej serca, elektroencefalografia pozwala na sprawdzenie bioelektryczności mózgu, a elektrookulogram to metoda diagnostyczna pozwalająca na zapis zmian prądów czynnościowych w trakcie snu.

Występuje również mniej rozbudowany rodzaj badania snu – poligrafia. Metoda jest mniej dokładna niż polisomnografia, jednak w wielu przypadkach pozwoli na prawidłowe postawienie diagnozy. Zaletą tej metody jest możliwość przeprowadzenia jej w warunkach domowych, bez obecności personelu medycznego.

W jakich przypadkach kieruje się na takie badanie?

Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia badania polisomnograficznego są zaburzenia oddychania podczas snu, na przykład chrapanie. Również osoby cierpiące na bezsenność lub częste wybudzanie klasyfikują się do kontroli. Czasami pacjenci kierowani na leczenie mają również problem z sennością w ciągu dnia lub porannym bólem głowy. Zdarza się, że skierowanie na badanie wystawia się osobom cierpiącym na padaczkę.

W jakich sposób przygotować się do badania polisomnografem?

Dzień przed badaniem nie należy spożywać kawy, alkoholu, napojów energetycznych lub stosować środków nasennych, ponieważ wymienione substancje działają pobudzająco na organizm. Jeżeli pacjent zażywa leki oddziaływujące na układ nerwowy na przykład środki przeciwdepresyjne, niezbędne jest poinformowanie o tym lekarza. Z uwagi na fakt, że badanie odbywa się w nocy, należy przygotować piżamę oraz niezbędne rzeczy higieniczne. Jeżeli wpłynie to na poprawę komfortu pacjenta, warto zabrać ze sobą własną poduszkę lub kołdrę.

Jak przebiega badanie polisomnograficzne?

Najczęściej badanie przeprowadza się w nocy i trwa ono od wieczora do rana. Niektóre placówki oferują przeprowadzenie badania w ciągu dnia, jednak wcześniej pacjent nie może spać przez wyznaczoną ilość godzin. Dokładniejsza jest pierwsza metoda i jednocześnie znacznie częściej wykorzystywana. Przed wykonaniem badania konieczne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, ankiety oraz przymocowanie niezbędnych czujników. Prawidłowo przeprowadzone badanie powinno trwać minimum 6 godzin.