Nowoczesna pionizacja i mobilizacja pacjenta z wykorzystaniem stołu do pionizacji Erigo

Opis

Stół do mobilizacji i pionizacji pacjenta Erigo®

We wczesnym etapie rehabilitacji pacjentów neurologicznych niezbędna jest ich wertykalizacja, która przeciwdziała niekorzystnym efektom związanym z długotrwałym leżeniem. Z tego powodu już na samym początku kluczowe jest wykorzystanie stołów do pionizacji. Główną zaletą tego typu urządzeń jest ich pozytywny wpływ na czas intensywnej terapii oraz opieki, który ulega znacznemu skróceniu. Pionizacja pacjenta przyzwyczaja organizm do zmian ortostatycznych, korzystnie działa na wzmocnienie układu krążenia oraz dotlenienie tkanek. Zaleca się, aby był to krok poprzedzający reedukację chodu.

Na przeciw oczekiwaniom terapeutów i rehabilitantów wyszła znana na całym świecie, szwajcarska firma Hocoma AG, specjalizująca się w profesjonalnym sprzęcie do rehabilitacji. Poprzez zastosowanie pionizacji wraz z cyklicznym obciążaniem i ruchem nóg, polepsza się kondycja organizmu pacjenta.

Dwie wersje stołów – Erigo®Basic oraz Erigo®Pro

Stół do pionizacji Erigo® jest dostępny w dwóch wariantach – podstawowym oraz rozszerzonym. Stół Erigo®Basic to urządzenie przeznaczone głównie do zwiększenia stabilności sercowo-naczyniowej, przyspieszenia procesu odzyskiwania sprawności ruchowej poprzez stymulację czuciowo-ruchową oraz poprawienia stanu świadomości u pacjentów. Jego podstawowe funkcje to robotyczne wspomaganie ruchu kończyn dolnych, stopniowa pionizacja do pozycji 90° oraz regulacja wysokości w zależności od potrzeb układania pacjenta na stole. Urządzenie umożliwia również sterowanie wszystkimi parametrami terapii za pomocą intuicyjnego interfejsu użytkownika.

Stół pionizacyjny Erigo®Pro posiada wszystkie funkcje Erigo®Basic, a dodatkowo umożliwia rozluźnianie skurczy mięśni, miejscowe zwiększanie krążenia oraz zapobiega lub spowalnia zanik mięśni. Funkcjonalna stymulacja elektryczna jest całkowicie zsynchronizowana z cyklicznym ruchem nóg, a 8 kanałów przeznaczonych do elektrostymulacji gwarantuje dokładne sterowanie intensywnością skurczy. Urządzenie umożliwia wyprost lub zginanie stawu biodrowego.

Dodatkowo, wersja Erigo®Pro posiada zróżnicowane wzorce kroczenia oraz umożliwia zgięcie w biodrze w zakresie 0-10°. Rozbudowana wersja stołu pionizującego posiada uprząż stabilizującą głowę oraz podłokietniki, natomiast w przypadku ErigoBasic jest to dodatkowa opcja. Występuje również różnica w cechach dotyczących funkcjonalności – wskaźnik obciążenia nóg w wersji Pro jest cyfrowy, a w wersji Basic – analogowy.

Dla kogo przeznaczony jest stół do pionizacji Erigo®?

Rehabilitacja z wykorzystaniem stołów do pionizacji Erigo® jest skierowana do pacjentów cierpiących na schorzenia układu krążenia lub nerwowego. Dodatkowo zalecana się stosowanie pionizacji w przypadku pacjentów urazowych oraz pooperacyjnych. Ze stołu mogą również korzystać osoby z wysokim stopniem spastyczności, obniżonym poziomem świadomości oraz ograniczoną czynnością płuc. Dużą zaletą urządzenia jest fakt, że mogą z niego korzystać również dzieci.

Po raz kolejny warto przypomnieć, jak nie zbędna jest pionizacja pacjentów leżących. Tek krok odgrywa ważną rolę w rehabilitacji i posiada ogromny wpływ na lepsze i szybsze efekty późniejszej rehabilitacji. Pionizacja oraz funkcjonalna stymulacja elektryczna skutecznie zapobiega negatywny skutkom długotrwałego leżenia.

Wpływ terapii z wykorzystaniem stołu Erigo® na mobilizację i pionizację pacjenta

Pionizacja pacjentów jest kluczowym elementem terapii, który pozwala na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządów. Użytkownicy stołu Erigo® nie cierpią na dolegliwości związane z gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi, które występuje w wyniku pionizacji. Terapia chroni chorego przed powikłaniami związanymi z długotrwałym unieruchomieniem.

Na chwilę obecną dostępnych jest już ponad 40 artykułów związanych ze stołem Erigo®, stworzonych przez niezależne grupy badawcze. Badania zawierają 10 badań przekrojowych, 8 randomizowanych badań kontrolnych, badania obserwacyjne i artykuły techniczne. Publikacje pokazują, że terapia z wykorzystaniem stołu do pionizacji Erigo® jest bezpieczna dla wielu grup pacjentów. Co więcej, wykazano, że podczas rehabilitacji z użyciem stołu Erigo®, aktywność mózgu jest porównywalna do tej podczas treningu chodu.

Wszystkie publikacje naukowe dotyczące Erigo® dostępne są na Hocoma Knowledge Platform