Lokomat®Pro Sensation – nowa odsłona robota

Opis

Co to jest Lokomat®Pro?

Lokomat®Pro to robot do reedukacji chodu szwajcarskiej firmy Hocoma AG, od lat będący liderem wśród tego typu urządzeń. Zrobotyzowane i zsynchronizowane z bieżnią ortezy umożliwiają zachowanie fizjologicznego wzorca chodu, a system dynamicznego odciążenia maksymalnie optymalizuje trening oraz ułatwia dostosowywanie ustawień, w trakcie trwania sesji, do potrzeb i możliwości pacjenta. Urządzenie do reedukacji chodu Lokomat®Pro to idealny wybór dla osób cierpiących między innymi na stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce, urazy rdzenia kręgosłupa oraz osłabienie mięśni w skutek długotrwałego unieruchomienia.

Jakie są dodatkowe moduły, w które można wyposażyć Lokomat®Pro?

Lokomat®Pro można uzupełnić o moduł pediatryczny, umożliwiający rehabilitację dzieci. W tym przypadku kluczowa jest długość jego kości udowej oraz szerokość miednicy. Ortezy dziecięce są mniejsze, dzięki czemu minimalny wzrost wynosi tylko 86cm. Dodatkowo urządzenie można wyposażyć w moduł FreeD, który umożliwia aktywowanie ruchów rotacji i przemieszczenia w płaszczyźnie czołowej miednicy. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możliwe jest kontrolowanie przenoszenia ciężaru na nogę wykroczną, co powoduje wzmocnienie mięśni pleców oraz pozytywnie wpływa na poprawę koordynacji i równowagi.

Dostępny jest również system Lokomat® Nanos, który jest mniej rozbudowaną wersją Lokomat®Pro. Przede wszystkim Lokomat® Nanos jest mniejszy oraz posiada bardziej ograniczony biofeedback, programy treningowe i narzędzia oceny. Co najważniejsze, nie ma możliwości rozbudowy tego systemu o wspomniane wyżej moduły.

Nowa wersja – Lokomat®Pro Sensation

W tym roku firma Hocoma AG stworzyła i udostępniła nowe oprogramowanie, które prezentuje całkowicie nowy wymiar rozszerzonego biofeedbacku. Inteligentny algorytm dostosowuje siłę prowadzącą do zaangażowania pacjenta w taki sposób, aby trening był jak najbardziej efektywny. Warto dodać, że robot adaptuje się w czasie rzeczywistym, nie przerywając terapii, co w pozytywny sposób wpływa na komfort i rehabilitację pacjenta.

Jedną z nowości jest również nowe ćwiczenie – taniec, które stanowi kolejny bodziec motywujący użytkownika do jeszcze większej pracy i zaangażowania. Pacjent może wybrać gatunek muzyczny oraz jeden z sześciu dostępnych awatarów, których zachowanie jest ściśle związane z zaangażowaniem osoby rehabilitowanej. Co ciekawe, oprogramowanie umożliwia wgranie nawet swoich własnych, ulubionych utworów, dzięki czemu rehabilitacja stanie się jeszcze przyjemniejsza. Zmieniający się rytm utworów również wpływa motywująco na wkładaną w trening pracę. Jeżeli chód pacjenta będzie zbyt powolny lub zbyt dynamiczny, system poinformuje użytkownika o nieprawidłowym wykonywaniu ćwiczenia.

Główne zalety zsynchronizowania ruchu z dźwiękiem:

  • pozytywny wpływ na umiejętności motoryczne
  • zachowanie prawidłowego tempa wywołuje odpowiednią informację zwrotną
  • zmniejszanie siły prowadzącej, zwiększa trudność terapii
  • muzyka wpływa na redukcję poziomu stresu, jednocześnie poprawia wyniki terapii

Kolejną kluczową zaletą oprogramowania jest dostosowywanie się siły prowadzącej kończynę pacjenta do jego możliwości wykonania ruchu. Proces ten odbywa się stopniowo, tak aby jak  najlepiej dobrać poziom wspomagania. Co więcej, siła zmienia się w zależności od wykonywanego etapu ruchu, a użytkownik jest informowany o każdej zmianie. Na ekranie w sposób ciągły wyświetlana jest wcześniej ustalona trajektoria chodu, co pomaga pacjentowi odwzorować prawidłowy wzorzec ruchu.

 

Badania naukowe Lokomat®

Do końca 2018 roku opublikowano aż 404 prace naukowe związane z terapią kończyn dolnych, z wykorzystaniem systemów Lokomat®. Wielokrotnie potwierdzono korzystny wpływ urządzenia do reedukacji chodu na efektywność terapii. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronie, na której znajdują się abstrakty wszystkich dotychczasowych badań.

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółową oferta, zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami.