Badanie EMG – dla kogo i w jakim celu?

Opis

Czym jest badanie EMG?

EMG to rodzaj badania elektrofizjologicznego, które przeprowadza się w celu określenia przewodnictwa nerwowego i/lub czynności mięśniowej. Aparat wykorzystywany do badań to elektromiograf, który w standardzie wyposażony jest w różnego rodzaju elektrody (stosowane w zależności od prowadzonego badania). Metoda jest często wykorzystywana w przypadku chorób o podłożu neurologicznym, a także w przypadku zaburzeń pracy układu mięśniowego oraz określenia podstawowych parametrów ich pracy.

Jakie wyróżniamy metody diagnostyczne?

W trakcie badania EMG można wykorzystać różne metody pomiarowe – EMG globalne, próbą tężyczkową lub miasteniczną.

  • EMG globalne to popularna metoda diagnostyki. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się elektrody powierzchniowe, dzięki czemu badanie jest nieinwazyjne. Pozwala ono na sprawdzenie pobudliwości mięśni, do których zostały przyczepione elektrody powierzchniowe.
  • Próba miasteniczna to metoda sprawdzania transmisji nerwowo-mięśniowej. W tym przypadku również używa się elektrod powierzchniowych. Podczas tego badania stymulowane są nerwy. W niektórych przypadkach konieczne jest uzyskanie zgody kardiologa.
  • Próba tężyczkowa to trzecia przykładowa metoda diagnostyczna, wykonywana u osób z podejrzeniem tężyczki. Dzięki niej możliwe jest wykrycie nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej u pacjenta. Podczas badania zakładana jest opaska uciskowa, która powoduje miejscowe niedokrwienie. Następnie lekarz ma możliwość wkłucia igły z elektrodą.

Jakie są wskazania do wykonania badania EMG?

Wykonanie badania EMG zalecane jest np. u pacjentów cierpiących na zespół cieśni nadgarstka. Często lekarze kierują na badania również osoby z niedowładem spastycznym, które są wynikiem między innymi udaru mózgu. W niektórych przypadkach do niedowładów dochodzi w wyniku przebytych operacji kręgosłupa.

Zaleca się wykonanie badania EMG w przypadku zawodowych sportowców. Dzięki uzyskanym wynikom można określić wydolność organizmu.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia badania EMG?

W przypadku pacjentów z wszczepionym metalowym elementem np. sztuczną zastawką, przeprowadzenie badania EMG jest niemożliwe. Również osoby posiadające rozrusznik serca nie mogą korzystać z tej metody diagnostyki. W przypadku kobiet ciąża uniemożliwia przeprowadzenie badania.

W jaki sposób przygotować się do badania?

Przed badaniem nie zaleca się stosowania kremów ani wszelkiego rodzaju balsamów, ponieważ może to utrudnić przyczepianie elektrod. Również rany lub opatrunki mogą utrudniać wykonanie pomiarów lub je całkowicie uniemożliwić. Zaleca się założyć odzież z luźnymi rękawami lub nogawkami, ponieważ zapewni ona większy komfort.

Jeżeli pacjent posiada kardiostymulator lub przyjmuje leki, koniecznie musi powiedzieć o tym lekarzowi. Stosowanie suplementów lub aspiryny również ma ogromny wpływ na wynik badania EMG.

Kiedy wykonuje sie badanie EMG kończyny dolnej?

Najczęstsze powody, dla których warto przeprowadzić EMG kończyny dolnej to utrata czucia lub drętwienie. Częstą przyczyną jest neuropatia cukrzycowa. Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się w okolicy stóp, a następnie przechodzą w wyższe partie kończyn. Podczas badania aktywność mięśni jest sprawdzana zarówno w trakcie spoczynku, jak i również podczas aktywności.

W jaki sposób przeprowadza się badanie EMG kończyny górnej?

W przypadku kończyny górnej, najczęściej pojawiającą się chorobą nerwów obwodowych jest zespół cieśni nadgarstka. Schorzenie jest wykrywane między innymi dzięki badaniu EMG. Grupą, u której dolegliwość występuje najczęściej, to osoby pracujące przy komputerze – pracownicy biurowi. Długotrwałe siedzenie przy biurku powoduje zmęczenie mięśniowe oraz powstawanie zwyrodnień w obrębie nadgarstka. Charakterystycznym objawem jest przede wszystkim drętwienie lub mrowienie w palcach, ból występujący w okolicy nadgarstka lub uczucie sztywności palców. Jeżeli wynik badania EMG potwierdzi zespół cieśni nadgarstka, lekarz skieruje pacjenta na odpowiednią terapie. Często wystarczającym działaniem będzie skierowanie do fizjoterapeuty, w niektórych przypadkach niezbędna jest jednak operacja.

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami, którzy odpowiedzą na Państwa pytania.